Bevezető

Ez az oldal azért jött létre, hogy összegezze eddigi gyűjtött tapasztalataimat, és dokumentumaimat
a tejtermékek gyártása kapcsán.

Ösztönözve, és kedvet adva ezzel másoknak is,
egyedi tejtermékek gyártására.

2012. szeptember 1., szombat

Parmezán sajtot is elfogadnak fizetési eszközként az olasz bankok

Parmezán sajtot is elfogadnak fizetési eszközként az olasz bankok


És még mondja valaki, hogy a válság nem hoz új aspektusokat az életünkbe! Ezentúl ugyanis parmezán sajtot is elfogadnak fizetési eszközként az olasz bankok.

„Elfogyott a pénzed? Sebaj, sajttal is fizethetsz!” - hirdeti hitelakcióját a közép-olaszországi Emilia Romagna egyik pénzintézete. Természetesen nem akármilyen sajtról van szó: a terület védett eredetű és tipikus termékét fogadják el fizetőeszközként, az egész világon a made in Italy márkanevet jelképező Parmigiano Reggianót. Euró helyett a Credem bank a parmezánt is szívesen fogadja, nem darabban, nem reszelve, hanem hatalmas sajtkarikában.

Őrület! A hírt az MTI adta hírül, nem lehet elégszer rácsodálkozni. De milyen sajtot is fogadnak ilyen tárt karokkal a bankok?

A Parmigiano Reggiano formájának átmérője 35-45 centiméter között mozog, súlya 24-40 kilogramm, értéke pedig megközelíti a 300 eurót. A parmezánban való befektetés csak részben számít újdonságnak, a nemzetközi bankok széfjeiben értékes whisky, bor, cukor és kakaó is sorakozik. Ráadásul a Credem az Emilia Romagnában dolgozó 355 állattenyésztő és tejtermelő pénzintézeteként működik.

A sajtból lett hitelakció akkora sikerre talált, hogy a banknak bővíteni kellett páncéltermeit: a Credem Modena és Reggio városa között két külön bunker-raktárat építetett, ahol festmények és ékszerek helyett sajtkarikák érlelődnek az ehhez megfelelő hőmérsékleten. Összesen 440 ezer darab parmezánformát tud a bank tárolni. A sajt 24 hónap alatt érik meg: ezután, ha a termelő visszafizeti tartozását, a sajtot visszakapja, ha nem tud törleszteni, akkor a sajtot a bank értékesíti. Jelenleg a Credemnél 132 millió értékben sorakozik parmezán.

Azt, hogy kincsről van szó, jól bizonyítja, hogy a sajt-széfbe már be is törtek. Tolvajok lyukat fúrtak a bunker falán és 570 parmezánt vittek el kamionokkal. A rendőrség gyorsan a sajttolvajok nyomába ért, igaz a parmezánon még a fekete piacon sem tudtak volna túladni. A bankjegyekhez hasonlóan a parmezánformákat is megszámozzák.